Dociski banderol

docisk banderoli

Dociski banderol są nieodzowną częścią eksploatacyjną wykorzystywaną procesie produkcji i etykietowania napojów alkoholowych w Polsce. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystywane są do dociskania pasków akcyzowych, najczęściej na szyjce opakowania (PET, szklanych etc).

Dociski banderoli są najczęściej elementami formatowymi wykonanymi z różnych rodzajów silikonu, spienionych kauczuków a ostatnio coraz częściej z pianki integralnej. Pomimo różnych materiałów z których są wytworzone, łączą je 2 cechy. Muszą być elastyczne i wyprofilowane pod konkretny format butelki. 

Projektowanie elementów formatowych

Dokładne wyprofilowanie kształtek zapewnia optymalny kontakt docisku z powierzchnią butelki w etykieciarce a elastyczność przeciwdziała uszkodzeniom opakowania i papierowego znaku akcyzowego.

Materiały z których są wykonane te części zamienne do linii rozlewniczych i napełniających muszą być odporne na środki myjące wykorzystywane w utrzymaniu linii rozlewniczych w czystości, ich powierzchnia odporna na ścieranie, a struktura na tyle wytrzymała, aby docisk banderoli zachowywał swój kształt przez cały okres użytkowania.

Dociski banderol - gdzie znajdują zastosowane?

Zgodnie z Ustawą o Podatku akcyzowym pomijając piwo i kilka innych wyjątków, wszystkie opakowania indywidualne napojów alkoholowych muszą być oznaczone paskiem akcyzy.

Dotyczy to produktów wytworzonych w Polsce jak również tych importowanych. Dociski banderol są wykorzystywane w procesie banderolowania następującym najczęściej zaraz po wyjściu butelki z napełniarki i zamykarki oraz etykietowaniu (niezależnie od jego rodzaju) w którym dociskają i doklejają pasek akcyzowy na szyjce opakowania.

docisk banderoli

Wyjątkowym typem banderolowaniem jest oklejanie opakowań ozdobną etykietą dzięki której klient jest pewien że kupuję napój, który wcześniej nie był otwierany. Rozwiązanie często stosowane w alkoholach typu premium jak whisky.